Najważniejsze i podstawowe narzędzia dekarskie

Dekarz jest wysoko wyspecjalizowanym rzemieślnikiem, zajmującym się kładzeniem dachów w różnej formie. Pokrywa dachowa jest narażona na niesprzyjające warunki pogodowe. Musi być odporna na działanie śniegu i deszczu, ale także wytrzymała i odporna na wiatr. Praca dekarza skupia się jednak nie tylko na wysokiej jakości wykonania, ale także na walorach estetycznych.

Dach niejednokrotnie stanowi wizytówkę budynku. W swojej pracy dekarz posługuje się szeregiem wyjątkowych narzędzi.

Młotek

Proste narzędzie, jednak występujące w wielu wariantach. Bez szeregu specjalistycznych młotków praca dekarza była by nie mal niemożliwa.

Do wbijania delikatnych elementów przydaje się młotek bezodrzutowy, czyli miękki. Kolejnym nietypowym narzędziem jest młotek do kształtowania rąbka, który przydaje się przy pracy na kowadełku.

Kowadełko też z kolei jest rodzajem młotka – bynajmniej patrząc na konstrukcję.

Kolejnymi narzędziami z tej kategorii są młotki dedykowane do jednego typu zadań. Te wygięte w stronę przeciwną od trzonka doskonale się sprawdzą przy narożnikach, a do blachy przyda się zestaw młotków blacharskich. Nie może tu zabraknąć też klasycznego młotka, jednak przy pokrywaniu dachów używany jest częściej wariant ciesielski.

Nożyce

Kolejnym rodzajem narzędzi dekarza są nożyce. Służą one przede wszystkim do cięcia blachy na dachy. Najlepsze nożyce to takie, które posłużą przy obu rodzajach cięć: prostych oraz kształtowych i będą odporne na zużycie. Duży nacisk kładzie się także na wygodne ułożenie w dłoni, tak aby praca tym narzędziem była możliwie jak najbardziej precyzyjna.

Noże

Podstawowym elementem, chociaż technicznie nie należy on do noży dekarskich, trzeba nazwać nóż z wysuwanym ostrzem tzw. nóż tapicerski. Do noży dekarskich należy zakwalifikować wszystkie noże do cięcia membran dachowych. Noże dekarskie maja stałe ostrze, które może być:

hakowe, zakrzywione, podwójne. Noże służą głównie do cięcia folii dachowych.

Inne narzędzia

Dekarze posługują się także takimi narzędziami dekarskimi jak kleszcze dekarskie, które mogą być powyginane w zależności od potrzeb oraz cęgi dekarskie. Bez tych wszystkich narzędzi pokrywanie dachu byłoby bardzo trudne.

W przypadku takiego szerokiego zestawu narzędzi warto pomyśleć też o wygodnym pasie narzędziowym. Na taki pas można zaczepić wszystkie niezbędne nam w danej chwili narzędzia, bez potrzeby noszenia ich w ręku.

Leave a Comment