Narzędzia pneumatyczne – niezbędny element w warsztacie

Dzisiaj nie ma chyba warsztatu, który nie korzystałby z narzędzi pneumatycznych. Instalacja sprężonego powietrza to podstawa bardzo ułatwiająca pracę i pozwalająca na użycie szerokiej gamy narzędzi. 

Podstawowe narzędzia pneumatyczne

Udarowy klucz pneumatyczny znajduje się chyba w każdym warsztacie. Poradzi sobie nawet z najbardziej opornymi śrubami. Najczęściej wykorzystywany jest do odkręcania kół i śrub mocujących zawieszenie. Dzięki udarowi umożliwia odkręcenie zabrudzonych i zardzewiałych śrub, a duży moment obrotowy, rzędu nawet kilku tysięcy Nm, pozwala na pracę z połączeniami gwintowanymi o naprawdę dużej średnicy. Jego uzupełnieniem mogą być klucze pneumatyczne, np. kątowe – zastępujące tradycyjne grzechotki, a także wkrętarki. Warto pamiętać, że udarowy klucz pneumatyczny i pozostałe urządzenia pneumatyczne wymagają smarowania. Można to robić ręcznie, wlewając kilka kropel oleju do klucza lub zainwestować w dobrą instalację przygotowywania powietrza zasilającą nasze narzędzia pneumatyczne. W tym drugim przypadku olej pobierany jest automatycznie z zasobnika i razem z powietrzem trafia do narzędzi.

Urządzenia pneumatyczne to nie tylko klucze

Nie tylko klucze pneumatyczne mogą być podłączone do instalacji sprężonego powietrza. Bardzo powszechne są np. szlifierki oscylacyjne. Ich ogromną zaletą są kompaktowe rozmiary oraz możliwość pracy na mokro, co jest szczególne ważne przy wyprowadzaniu powierzchni papierami wodnymi. W odróżnieniu od swoich elektrycznych odpowiedników w zasadzie wszystkie narzędzia pneumatyczne można bezpiecznie użytkować w wilgotnym środowisku, gdyż nie ma tu ryzyka porażenia prądem. 

Bardzo dobrze w warsztacie sprawdzają się także szlifierki kątowe i trzpieniowe, szczególnie te najmniejsze. Dzięki niewielkim gabarytom silnika narzędzia pneumatyczne mają kompaktowe rozmiary. To z kolei pozawala na pracę w trudno dostępnych miejscach. 

Urządzenia pneumatyczne to także pistolety lakiernicze. Należy jednak pamiętać, że w przypadku instalacji przygotowującej powietrze trzeba dla nich przewidzieć osobne zasilanie, gdyż w sprężonym powietrzu nie może się znaleźć olej. Jeśli by do tego doszło, na powłoce lakierniczej pojawią się wady. 

Podsumowanie

Jak widać, narzędzia pneumatyczne to nie tylko znany wszystkim udarowy klucz pneumatyczny. Poza wymienionymi powyżej są dostępne także setki innych – pistolety do piaskowania, podnośniki, wiertarki, młotki igłowe, zaginarki, dziurkarki, rozwiertaki do zgrzewów, gwoździarki i inne. Narzędzia pneumatyczne to bardzo szeroki temat i na pewno warto mieć je w warsztacie.

Leave a Comment