Przykładowe narzędzia stolarskie

Jeżeli tu jesteś to znaczy, że lubisz pracować z drewnem lub przymierzasz się do tego. Drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem, a obrabianie go należy do niezwykle przyjemnych czynności. Jednak żeby je wykonywać konieczne jest posiadanie odpowiednich narzędzi stolarskich!

Chcesz wykonać swój własny stół, odnowić starą szafę lub stworzyć zupełnie nowe, nowatorskie dzieło? Musisz zaopatrzyć się w dobre narzędzia, za pomocą których praca będzie przyjemna i prosta.

Warto zacząć od samego odnawiania starych mebli. Nie wymagają one zaawansowanych czynności konstruktorskich. W tym przypadku głównym Twoim narzędziem powinna być opalarka, preparaty ściągające lakier, papiery ścierne różnych grubości i wosk, którym później zakonserwujesz owoc swojej pracy. Na samym początku użyj opalarki, za pomocą której zdejmiesz większą część lakieru. Pamiętaj, żeby nie przesadzać z użyciem tego narzędzia, bo można nim uszkodzić drewno. Następnie użyj preparatu, a po kilku minutach w ruch powinno pójść szerokie dłuto lub papiery ścierne. Kiedy owymi papierami pozbędziesz się lakieru i przywrócisz drewnu gładką strukturę – będziesz musiał nawoskować mebel na całej jego powierzchni.

W przypadku konstruowania własnego mebla będziesz z pewnością potrzebować odpowiednich narzędzi mierniczych. Po wykonaniu pomiarów i zakupie odpowiednich kawałków drewna będzie prawdopodobnie trzeba je dociąć. W tym celu możesz użyć frezarki i pilarki tarczowej. Drewno nie będzie posiadało gładkiej struktury, dlatego dobrze się sprawdzi szlifierka, za pomocą której wygładzisz wszystkie potrzebne elementy. Wtedy należy połączyć ze sobą na przykład nogi stołu z blatem. Przyda Ci się zwyczajny młotek lub wiertarko-wkrętarka, która oferuje większą trwałość. Jeżeli chcesz ozdobić swoje dzieło – zrobisz to za pomocą dłut i frezarki. Pamiętaj jednak, żeby dobrze to przemyśleć i wykonywać z niezwykłą precyzją. Wtedy za pomocą papierów ściernych wyszlifuj mebel. Następnym i ostatnim krokiem będzie naniesienie wosku i/lub – jeżeli chcesz – lakieru.

Pamiętaj, że to Ty musisz się dowiedzieć, jakich narzędzi będziesz potrzebować w swojej pracy. Narzędzia stolarskie to bardzo duża grupa i może Ci się nie przydać np. opalarka, jeżeli nie będziesz ściągać lakieru. Zaopatrując się w tak ważne produkty warto wybierać sprawdzonych dostawców i zaufane marki, ponieważ takie narzędzia będą dobrze Ci służyły przez długie lata pracy.

Leave a Comment